Kaip patobulinti anglų kalbos tarimą? II dalis

#anglukalba #tarimas Jul 18, 2018

Praeitame straipsnyje aptarėme specifines tarimo problemas, su kuriomis susiduria lietuviai. Šią savaitę į anglų kalbos tarimą pažvelgsime kiek plačiau. Be abejo, tarimo subtilybės naudingesnės tiems, kurie jau geba laisvai susikalbėti, tačiau šia informacija gali pasinaudoti ir tik pradėję mokytis. Informacija paruošta manant, kad skaitytojas mokosi norminio anglų kalbos tarimo.


Pasiruošimas

Ankstesniame straipsnyje kalbėjome apie „užmigusius” veido raumenis: mums augant išlavinome veido raumenis reikalingus lietuvių kalbai, bet tam tikros raumenų grupės reikalingos anglų kalbai tapo neveiksnios. Šį kartą norėtume paaiškinti, kokia turėtų būti veido ir burnos parengtis norint pagerinti tarimą. Anglų Kalbos Klube besimokantieji kartais paklausia „O kam to reikia? Šneku ir tiek”. Be abejonės, tai pirmas žingsnis, tačiau reikėtų pradėti galvoti, kaip tarti angliškus žodžius aiškiau ir raiškiau. Geras tarimas ne prabangos reikalas, o būtinybė, kad jus suprastų ir jūs pasitikėtumėte savimi. Trumpai apžvelkime, į ką reikėtų susikoncentruoti bandant tobulinti savo tartį.

• Žandikaulis turėtų būti atpalaiduotas ir lankstus
Pratimas apšilimui: atpalaiduok žandikaulį išsižiodamas ir pajusk, kaip tai sukuria erdvę tavo ausyse. Tuomet pamasažuok vadinamuosius „buldogo” raumenis (raumenis, kurie išryškėja sukandus dantis). Taip pat reikėtų pamasažuoti smakrą ir atsikratyti jame esančios įtampos. Kalbėdami turite jausti, kad jūsų žandikaulis laisvas, suteikiantis erdvės garsams. 


• Skruostai ir lūpos - minkštos ir atpalaiduotos, tačiau pasirengusios tarti reikalingus garsus
Pratimas apšilimui: pagnaibyk bei pamasažuok lūpas. Bandyk užriesti viršutinę lūpą. Tuomet iš lūpų padaryk tūbelę ir grąžink į pirminę padėtį. Juokingas ir naudingas pratimas – mėgdžioti arklio prunkštimą.


• Liežuvis  ir jo priekis aktyvūs, liežuvio galas – minkštas bei atpalaiduotas 
Pratimas apšilimui: liežuvio priekį užkišk už viršutinių dantų taip, kad liežuvis taptų laivo burės formos. Kartok šį judesį keletą kartų, vis grąžindamas liežuvį į pirminę padėtį. Kartok raidės T ir K, ir sek kaip liežuvis juda pirmyn, atgal. 

• Minkštasis gomurys – parengtas kalbėti, tačiau lankstus
Kiekvienas akcentas, ar žemaitiškas, ar škotiškas, ar norminis anglų kalbos tarimas, turi vietą burnoje, į kurią koncentruojamės kalbėdami. Be abejo, kalbant lietuviškai apie tai galvoti nereikia, tai vyksta savaime. Anglų kalboje reikėtų įsivaizduoti, kad jūsų tariami žodžiai keliauja ir atsimuša į kietąjį gomurį, tiesiai už dantų. Turite pajausti garso vibracijas keliaujant nuo gomurio per viršutinę lūpą, taip pat į viršų link nosies šnervių. Gal skamba kiek juokingai, bet, jei įdėmiau pasiklausytumėte šiuo akcentu kalbančiu britų, būtų kiek lengviau suprasti, ką turime galvoje.  Akcento mokytojai taip pat pataria įsivaizduoti, kad garsas keliauja iš jūsų krūtines lyg banga, vos atsitrenkianti į gomurį. 
Tiems, kas norėtų išmokti daugiau, siūlau pažiūrėti šį puikų video.

Praktika

Naudinga klausytis pokalbių su žymiais žmonės ir bandyti išgirsti šio akcento melodiją. Galite bandyti atkartoti tam tikrus garsus ar žodžius. Taip pat atkartokite „galvojimo garsus”. Kas tai yra? Tai garsas, kurį nesąmoningai vartojame galvodami. Kiekvienoje kalboje tas garsas savitas. Siūlome peržiūrėti šiuos įrašus:

Interviu su aktoriumi Hugh Grant.

Interviu su TV laidų vedėju Stephen Fry.

Interviu su aktore Emma Watson.

 

PRISIJUNKITE PRIE ANGLŲ KALBOS KLUBO 

Čia kas mėnesį pateikiamos naujos, įdomios ir netradiciškos anglų kalbos pamokos, o būdami mėnesinės narystės nariais taip pat galėsite dalyvauti Klubo narių diskusijose ir gauti dar daugiau naudos!

Įsigykite mėnesinę narystę ir mokėkite £9.95 per mėnesį paspaudę čia.

Norite sutaupyti? Įsigykite metinę narystę ir mokėkite už mėnesį tik £6.95 paspaudę čia.

Close

 

ATSISIŲSKITE KNYGĄ NEMOKAMAI