Kaip sudaryti taisyklingą anglišką sakinį?

Šįkart pateikiame kelis patarimus, kaip sudaryti gražų, taisyklingą ir aiškų sakinį anglų kalboje.


1. Vietos aplinkybė – pabaigoje

Lietuvių kalboje nėra didelio skirtumo tarp sakinių „Vilniuje gyvena daug žmonių” bei „Daug žmonių gyvena Vilniuje”. Tuo tarpu anglų kalboje negalime žodžių dėlioti sakinyje, kaip mums patinka. Kaip sako patys Anglų Kalbos Klubo mokiniai, nors sakinių struktūrą teoriškai išmokti nėra sunku, tačiau kur kas sunkiau ją pritaikyti kalbant. Svarbu prisiminti, kad anglų kalboje sakinio negalime pradėti nuo vietos aplinkybės. Taigi sakinys „In Vilnius live a lot of people” yra neteisingas. Tuo tarpu „A lot of people live in Vilnius” – nepriekaištingas sakinys. Tad vertėtų prisiminti, kad vietos aplinkybė visuomet yra keliama į sakinio pabaigą. Taip pat norėdami nurodyti kur kas nors yra, galime vartoti ir pagalbines vietos konstrukcijas – „there is/there are”. Sakinio „Šaldytuve yra penki kiaušiniai” į anglų kalbą neišversime nepridėję „there are”: „There are five eggs in the fridge”. Lietuvių kalboje tokia konstrukcija skambės gal kiek keistai, tačiau anglų kalboje ji padeda išvengti daug nesusipratimų.


2. Kas + Ką
Kita dažnai pasitaikanti klaidelė veiksnio (subjektas) atskirimas nuo papildinio (objektas). Pavyzdžiui, jei lietuviškai sakysime: „Lina gavo dovaną iš draugės” ar „Lina iš draugės gavo dovaną” nebus skirtumo. Tačiau palyginkime šiuos du sakinius anglų kalboje: „Lina received a present from a friend” ir „Lina from a friend received a present”. Be abejo, pirmasis sakinys yra teisingas. Jei sakinys trumpas, gal bėdos ir nebus – jus supras, tačiau, kai sakinys kiek ilgesnis, gali pasidaryti sunku paaiškinti, ką turite omeny. Keletas pavyzdžių – nuspręskite, kurie sakiniai taisyklingi: „I speak very well English”, „My mum cooked for dinner pasta”, „I bought a new pair of jeans”.

3. Vieta prieš laiką 
Kitas vertingas patarimas, kurį visuomet primename Klubo mokiniams – nepamiršti, jog sakinio pabaigoje pirmiausia bus vietos aplinkybė, o tik po jos - laiko. Pavyzdžiui: „They swim in the pool every Monday” arba „They have a meeting in the office every Friday morning”. Ko gero net nereikia minėti, kad nei vieta, nei laikas negali atsidurti tarp veiksmažodžio ir papildinio (objekto): „They drink every night tea”.

3. Artikeliai: a-an-the 
Artikeliai yra gan didelis iššūkis net ir gerai angliškai kalbančiam lietuviui, nes jų neturime savo gimtojoje kalboje. Jei įdėmiai paklausytume gerai anglų kalbą įvaldžiusio tautiečio, po tam tikro laiko, tikėtina, pastebėtume netikslumų. Be abejo, tai ne bėda, tačiau, ką daryti tik pradedančiam? Kur tuos artikelius vartoti? Kaip atskirti, kurį vartoti? Artikeliams išsamiai paaiškinti prireiktų ne vieno straipsnio, tačiau čia pasiūlysiu tik mažą išeitį, kaip jų išvengti.  Anglų kalboje visuomet vartojame artikelį prieš vienaskaitos daiktavardį, pvz.: „A cat is in the garden”. Štai čia ir prasideda klausimai, vartoti „a” ar „the”. Tokiais atvejais artikelį pakeiskite įvardžiu. Pavyzdžiui: „His cat is in the garden” arba „My friend’s cat is in the garden”. Suprantama, pasitaikys atvejų, kai įvardžio pavartoti neišeis, tačiau kartais pavyks išsisukti. 

5. Apie sakinio struktūrą dar kartą 
Pabaigai norėčiau priminti bendrą sakinio struktūrą. Pirmiausiai sakinį pradedame veiksniu (kas?), po jo eina tarinys (ką veikia?), tuomet objektas ar papildoma informacija (ką, kuo, kam, kaip?) ir galiausiai vietos (kur?) bei laiko (kada?) aplinkybės. Vertėtų prisiminti, kad kartais laiko aplinkybę galime vartoti ir sakinio pradžioje, ir sakinio pabaigoje. Pavyzdžiui, „Lina is going to see a show tomorrow” arba „Tomorrow Lina is going to see a show”. 

 

PRISIJUNKITE PRIE ANGLŲ KALBOS KLUBO

 

Čia kas mėnesį pateikiamos naujos, įdomios ir netradiciškos anglų kalbos pamokos, o būdami Klubo nariais taip pat galėsite dalyvauti Klubo narių diskusijose ir gauti dar daugiau naudos!

Įsigykite mėnesinę narystę ir mokėkite £9.95 per mėnesį paspaudę čia.

Norite sutaupyti? Įsigykite metinę narystę ir mokėkite už mėnesį tik £6.95 paspaudę čia.

Close

 

ATSISIŲSKITE KNYGĄ NEMOKAMAI